רזידנט - גילי אבישר

האמן גילי אבישר יציג בגלריה בבארי בחודש אפריל את תערוכתו 'רזידנט'.

 

ייחודה של תערוכה זו הוא באופן היווצרותה. האמן בוחר לבוא למקום ולשהות בחלל הגלריה במשך שלושת השבועות של הצגת התערוכה. הגלריה תספק לו מיטה, שולחן לעבודה, כסא וחומרי גלם מועטים. האמן ילקט לעצמו מחצר הקיבוץ חומרים וחפצים נוספים ליצירתו. יצירתו תצמח במהלך זמן התערוכה מתוך המקום, מתוך הפעולה עצמה, מתוך אינטראקציה שאולי תיווצר עם אנשי הקיבוץ ואולי מתוך הסתגרות, כשבמהלך השהות בחלל העוברים והשבים יהיו עדים לתהליך התפתחות  והשתנות היצירה, כיצד חומר הגלם הופך לצורה וחוזר חזרה למצבו הקודם כחומר גלם.

 

למעשה הדגש בתערוכה הוא על תהליך היווצרותה ולא על התוצר הסופי, שאיננו ידוע ואיננו מתוכנן מראש. אבישר יגיע לגלריה עם חומרי גלם מהסטודיו שלו ועם ניצני עבודות ובמהלך השהות במקום יתרחש תהליך העבודה שלדבריו זהו התהליך שמרתק אותו: "תוך כדי התהליך הצמצומי של החומר, אני ממשיך להוסיף צורות, חומרים ומבנים חדשים, אשר משתלבים באופן אורגני בערמות של החומרים הישנים.  כך שעל כל תהליך הסתרה, נוצר גם מבנה חדש שלא היה מקודם. דרך התגלות חומרית ויזואלית, נוצרות צורות, שיוצרות עולם, שיוצר מבנה משחקי אינטראקטיבי, שאני ועבודתי לוקחים בו חלק פעיל."

 

גילי אבישר הוא יוצר רב תחומי שעובד בפיסול, ציור, מיצב, מיצג ווידיאו. במיצביו השופעים, והעמוסים עולה תחושה של כאוס, ובו בזמן של היגיון פנימי מוקפד. נדמה שהוא נמשך להרפתקה הטוטאלית של השהייה במקום והאפשרות לעבוד בו. שני מיצביו האחרונים האחד בפרויקט פארזיט :צהוב פראי [2013] והאחר בגלריית קו 16: שרידים אורבניים [2012], הביאו סביבות פיסוליות שנוצרו תוך כדי שהות ממושכת. המהלך שיתרחש בבארי ייקח את העבודה למקום חשוף ופתוח יותר, עקב כך שלמעשה אבישר ישהה בחלל הגלריה ומחוצה לו, ולעומת תוצר סופי, שלרב מתבקש בחלל של גלריה , יוצג התהליך הגולמי וההתפתחותי. פעולה זו מזכירה אדם חסר בית שסוחב איתו את רכושו לכל מקום, אוגר וממחזר ומעמיס, חושש מלהתרוקן, שומר שלא לאבד אף טיפה.