קיפאון - רועי אפרת 

בשישי ה-1.4 נפתחת בגלריה בבארי תערוכתו של רועי אפרת, "קיפאון".

 

הייחוד ביצירתו של רועי אפרת, אמן צעיר ומבטיח, בוגר שנקר, הוא בשילוב מספר מדיומים: ציור, כוריאוגרפיה ווידיאו. במיצב חמישה ערוצי וידיאו מסונכרנים, המוקרנים על גבי ציורים ואובייקטים תלת ממדיים. העבודות נעשו במיוחד למידות החלל והותאמו לקירות ולמבנה חדר ההקרנה.

 

ביצירתו מתעמק לרוב רועי אפרת בטקסטים קנוניים שמשמשים אותו כפלטפורמה ליצירת חוויה ייחודית וחדשנית, המקשרת בין הקלאסי לעכשווי.בתערוכה זו יוצא האמן מחלקה החמישי של האוטוביוגרפיה של הסופר האוסטרי תומס ברנהרד, "הקור". הסיפור מתמקד בדמות המחבר, דמות רזה וחלשה, המצליחה להתגבר על מחלת הריאות שלה ולהחלים, תוך התמודדות מול הממסד של בית החולים, שכופה עליה "להתנהג כמו כולם", ולהמשיך להיות חולה.

 

בתערוכתו מתייחס רועי אפרת למצב הקיפאון בו כלואה הדמות, שנראה כחסר תקווה. הציור הגדול במרכז החלל משמש כמפת ההתרחשות לסיפור: נראה בו מסדרון חדר החולים, חדר הבדיקות הרפואיות, המקלחות המשותפות, והנפשה של הפנטזיות שלו. הדמות המוקרנת על הציור "מהלכת" בחלל (הרקדן גיל קרר, כשאת הכוריאוגרפיה יצר רועי אפרת בעצמו) וסובלת מהפרעות ושיבושים כל הזמן. חדר ההקרנה הפך לסטודיו של האמן, בו מוצגים ציוריו שהוא מכנה אותם "התת מודע של תהליך היצירה", ועל הקיר החיצוני תלויה מיטת בית חולים עם גדר, מנוסרת מעץ, עליה מוקרן דימוי של סצנת הסטודיו אליה נכנסים ארבעה בחורים, (הכפלה של אותו הרקדן), אקספוזיציה שבסיומה כל דמות מתפזרת למקומה בחלל ואש עולה ושורפת הכל.

 

הקיפאון, שהוא תרגום ל"קור", הוא גם ביטוי למצב של סטגנציה, מצב סטטי שמוביל למבוי סתום, למרות שברגע אחד לפתע כל החלל סביב בוער באש שמנסה להוות אפשרות לבריחה מהמצב, אך לעיתים גם היא מצב של תקיעות.

 

רועי אפרת כיוצר צעיר מעלה שאלות מטרידות. תוך שהוא נכנס לעורו של הסופר תומס ברנהרד, הוא בודק את מקומו של היוצר, שנאלץ לפרוץ מחדש כל פעם את גבולותיו, לצאת מהקיפאון, לצאת מהמסגרת המגבילה אותו, לתת דין וחשבון ל"רשויות" האמנות, גם כשהוא בינו לבין עצמו בסטודיו. מאבק תמידי. בנוסף עולה השאלה-הביקורת על המדיום הציורי,שאת גבולותיו החומריים מבקש רועי אפרת להרחיב, באמצעות הקרנה של קווים המצויירים במחשב, הכפלות של הציור עצמו, ושימוש באמצעים דיגיטליים של ריצוד ואור-צל.

 

פתיחה חגיגית בשישי ה-1.4 בשעה 19:30. במהלך הפתיחה יתקיים מופע מחול של הרקדנית ממי שימאזקי ברחבת הגלריה משולב בהקרנות וידאו שיצר רועי אפרת עם הרקדנית ממי שימאזקי. המופע אחות (nurse) מתכתב עם נושאים מהתערוכה ומשלב בתוכו אלמנטים וציורים שמוצגים בה. הכוריאוגרפיה מגיבה באמצעות המחול העכשווי לאותם אובייקטים ונותנת לעבודות פרשנות פיסית על במה.

 

זיוה ילין