מקלטים - ​2015

תערוכת מקלטים

 

ביום שלישי 6 בינואר 2015 בשעה 18:00 תפתח התערוכה מקלטים בגלרייה לאמנות שבבניין הסנאט ובגלרייה ע"ש אברהם ברון בבניין הספרייה המרכזית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. התערוכה מורכבת מעבודותיהן של 3 אמניות – פרויקט הצילום והוידיאו מקלט של הצלמת הקנדית ריטה לייסטנר; פרויקט הצילום רשות הציבור של הצלמת הישראלית אורית ישי וסדרת הציורים עצי הברושים של הציירת הישראלית זיוה ילין.

 

בפתיחה יישאו דברים פרופ' דיוויד נוימן, דיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה; ד"ר דני אונגר, רמ"ח אמנויות ופרופ' חיים מאור, אוצר התערוכה ומנהל הגלריות באוניברסיטה.

אוצר התערוכה פרופ' חיים מאור מן המחלקה לאמנויות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מספר כי התערוכה נולדה בעקבות פגישה מקרית שהתקיימה בינו לבין ריטה לייסטנר, צלמת-עיתונות קנדית, שבה הוחלט להציג את תצלומיה ולהקרין את עבודת הווידיאו שלה, מקלט, בגלריה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

לדבריו, "בשנים שחלפו בין ההחלטה על קיומה של התערוכה לבין מימושה בפועל חוו תושבי ישראל פעם נוספת את מוראות המלחמה, את חוויות השהייה במקלטים ובעיקר את החרדה הנוראה של הריצה למרחב מוגן כלשהו, בזמן בלתי סביר. לפתע הפכה התערוכה מקלטים לרלוונטית ולאקטואלית יותר מתמיד".

"הבנתי כי המבט של ריטה לייסטנר הוא מבט חיצוני ויש טעם לצרף אליו גם את מבטן של יוצרות מישראל. התוודעתי לתצלומיה של אורית ישי, רשות הציבור, 2009, המציגים מקלטים במרחב הציבורי בפריפריה הישראלית. בשונה מריטה לייסטנר, התצלומים הטיפולוגיים של אורית ישי מתארים נוף-עם-מקלט, ללא בני אדם לצד המקלטים, ועם דגש חזק על צבעוניותם העזה של המבנים, צבעוניות המשטחת את המבנים התלת ממדיים ומעניקה להם שמחת חיים שקרית ומעוורת."

 

"מאוחר יותר ראיתי את הסדרה עצי הברושים, 2013-2014, של זיוה ילין, אמנית ואוצרת חברת קיבוץ בארי. ילין מציירת ציורים גדולי ממדים, המתארים את העצים בקיבוצה כצלליות שחורות על רקע שמיים אדומים ומבנים ציבוריים שונים. בעבורה, הנופים הללו קשורים לחוויות ילדותה בקיבוץ והם מהווים מעין נופי-זיכרון או נופי-מקלט. אולם, כיום, קשה להתעלם מהקשרים נוספים. הדימויים מתקשרים בתודעה הישראלית למוות ושכול. הם מתפרשים גם כתגובה רגשית למבצע "צוק איתן", וכזכור קיבוץ בארי היה בקו האש, וכן לשימוש התכוף  בקוד "צבע אדום" כהתראה מפני טילים ופצמ"רים. כך או כך, החלטתי לשלב את סדרת ציוריה של זיוה ילין כצלע שלישית בתערוכה מקלטים".

 

ריטה לייסטנר [Rita Leistner ]: 1964 נולדה בטורונטו, קנדה. חיה ועובדת בטורונטו. 

אורית ישי [Orit Ishay]: 1961 נולדה בתל אביב – יפו. חיה ועובדת בתל-אביב.

זיוה ילין [Ziva Yalin]: 1962 נולדה בקיבוץ בארי. חיה ועובדת בקיבוץ בארי.​

 

פרופ' חיים מאור